Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

W dniu dzisiejszym, na całym świecie obchodzony jest na Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (NAD – Noise Awareness Day). To szczególne wydarzenie zostało ustanowione w 1995 roku przez amerykańską Ligę Niedosłyszących (League for the Hard of Hearing). Celem Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat zanieczyszczenia środowiska jakim jest hałas oraz jego skutków zdrowotnych.
Natężenie dźwięku mierzy się w decybelach

Szept, tykanie zegarka = 20 dB
Cichy pokój, normalna rozmowa = 30-40 dB
Głośna muzyka = 80-100 dB
Dyskoteka, koncert rockowy = 100-110 dB
Silnik samolotu = 110 dB
Głośno płaczące dziecko = 115 dB
Hałas powodujący ból fizyczny = 140 dB
Hałas, który może doprowadzić do śmierci – 200 dB

Najbardziej szkodzi nam nieustający szum, nawet niezbyt głośny, np. jak przy pracy maszyn. Możemy go świadomie nie odbierać, ale jest on bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia.
Hałas może wywoływać szereg zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu – zarówno psychologicznych jak i fizjologicznych. Narażenie na nadmierny hałas powoduje wzrost podatności na stres, utrata zdolności koncentracji i produktywności, wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia choroby ciśnieniowej, wrzodowej oraz nerwic. Nawet krótkotrwały hałas o bardzo dużym poziomie może doprowadzić do ubytków lub nawet całkowitej utraty słuchu.

Co możemy zrobić na rzecz walki z hałasem?

Po pierwsze zwrócić uwagę na zbędny hałas wokół nas. Najlepiej zacząć od samych siebie, czyli wyciszyć muzykę, nie nadużywać klaksonów i nie jeździć samochodem przy wysokich obrotach silnika, zastosować się do ciszy nocnej. Warto też zwracać uwagę i popierać działania samorządów, mające na celu zmniejszenia uciążliwości hałasu m.in. budowa ekranów akustycznych.

Be the first to comment on "Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*